Congress ICM 2011 Africa

Letošní kongres probíhal v červnu v jihoafrickém Durbanu. Tohoto kongresu se účastnilo cca 3000 porodních asistentek z celého světa, konkrétně z 91 zemí, z toho devět českých porodních asistentek, což je velký úspěch. Těchto devět žen jsou členky organizačního výboru pro ICM Congress 2014, a do Durbanu byly vyslány s úkolem propagovat Prahu, neboť to byla právě Praha, kdo vyhrál hostování příštího již 30. kongresu. V červnu roku 2014 bude tedy Praha zavalena porodními asistentkami z celého světa, budou zde sněmovat, delegovat, i se rozvíjet na workshopech a seminářích lektorů porodní asistence z celého světa.

Na zasedání před tímto kongresem bylo ratifikováno mnoho stěžejních světových dokumentů týkajích se světových standardů pro výkon profese porodních asistentek, pro jejich vzdělávání a kompetence.

Zatím anglické další info:  www.midwives2011.org

The Council of Delegates to the 2008 meeting in Glasgow, Scotland, voted to update existing and develop new core documents for the International Confederation of Midwives (ICM). These directions for work to be accomplished during 2008-2011 Triennium constituted what has become known as the “Three Pillars” of ICM’s global efforts to strengthen midwifery worldwide in order to provide high quality, evidence-based health services for women, newborn, and childbearing families. ICM’s pillars include education based on updated core competencies, regulation, and strong Member Associations. These pillars are interdependent and therefore presented on this website as a complete package of information for midwives, policy makers, and governments.

The work on the ICM ‘pillars’ was carried out by expert Task Forces that focused on:
1. Updating and expanding the 2002 Essential Competencies for Basic Midwifery Practice; and affirming the evidence base
2. Developing Global Standards for Midwifery Education along with
Companion Guidelines
3. Developing Global Standards for Midwifery Regulation;
4. Strengthening Midwifery Associations.

An important corollary to the work of the Task Forces was the development and agreement of a Glossary of Key Terms to be used in all ICM documents now and in the future.

This section of the website links each of the above documents for ease in understanding how they inter-relate and support one another.  It is important to note that the Education standards include 1) Preface and Standards, 2) Glossary of Terms, and 3) Companion Guidelines.  All three are intended to be used together.

The Technical Reports and minutes of meetings for the ICM competencies and standards development are available at ICM headquarters for further information on how each of these core documents were developed.

see  www.internationalmidwives.org

 

Přikládám zmíněné dokumenty: Essential Competencies ENG.pdf (113,7 kB)

GLOBAL STANDARDS FOR MIDWIFERY REGULATION ENG.pdf (166,9 kB)

 


GENERAL GLOSSARY OF TERMS rev_db_26-08-11.pdf (290,3 kB)
MACAT ENG.pdf (75,9 kB)
MACAT Guidelines ENG.pdf (73,5 kB)
MIDWIFERY EDUCATION GLOSSARY ENG FINAL12.5.pdf (50,8 kB)
MIDWIFERY EDUCATION GUIDELINES ENG.pdf (160,6 kB)
MIDWIFERY EDUCATION PREFACE & STANDARDS ENG.pdf (69,2 kB)

 


Fotky z naší presentace pro Prahu 2014 v závěru kongresu: