ICM - International Confederation of Midwives neboli Mezinárodní konfederace porodních asistentek

ICM je světová organizace, která podporuje, reprezentuje a pracuje ve snaze posílit profesní organizace porodních asistentek na globální úrovni. V současné době má tato organizace přes 100 členů representujících porodní asistenci ve více než 100 zemích. Pracuje ve spolupráci s asociacemi porodních asistentek světově, aby se práva žen ochraňovala, a aby bylo světově chráněno nejen právo žen ale i jejich přístup k primární péči před, během a po porodu.

Je to organizace, která se snaží celosvětově bojovat za to, aby porody zůstávaly přirozené i bezpečné. Spolupravuje s World Health Organisation (Světovou zdravotnickou organizací), s Unicefem, FIGO i dalšími.

ICM vzniklo v roce 1919, tedy po 1.světové válce a již od té doby pořádá kongres každé 3 roky. V roce 1945 byla jejich práce pozastavena, v roce 1951 začalo opět Norsko propagovat porodní asistenci, což uvedlo ICM v opětovnou činnost. V roce 2014 bude probíhat již neuvěřitelný jubilejní 30. kongres, jehož hostující zemí je Česká republika.

Tato organizace vytváří světové dokumenty, které mají za snahu rozšířit vizi a myšlenku, která by pomohla unifikovat nejen práva žen, ale i kompetence porodních asistentek celosvětově, stejně jako provést faktickou osvětu toho, co porodní asistence i porody vlastně jsou. Pořádá každé tři roky světový kongres, na kterém se nejen ratifikují nové dokumenty, ale i diskutuje o současných problémech i tom, co je nutné do budoucna změnit. Letošní kongres (2011) probíhal v červnu v jihoafrickém Durbanu. Tohoto kongresu se účastnilo devět českých porodních asistentek, členek organizačního výboru pro ICM Congress 2014, s úkolem propagovat Prahu, neboť to byla právě Praha, kdo vyhrál hostování příštího již 30. kongresu. 

Co vzniklo v Africe ICM 2011 i co vzniká pro ICM 2014 Prague se můžete dozvědět níže v daných podsekcích.

Máte-li zájem dozvědět se více o ICM:  www.internationalmidwives.org